Verksamhetschef Nordhallands Ridklubb

2023-09-21

Nordhallands Ridklubb söker en ledare med brinnande hästintresse till vår anläggning i Lerkil – välkommen till en familjär miljö där du får vara med och driva vår klubb och hästanläggning framåt.

Om jobbet som Verksamhetschef

Du kommer att leda vår personalgrupp som består av ca 10 personer: stall- och ridskolepersonal, samt anläggningsansvarig. Du rapporterar direkt till styrelsen och deltar i styrelsens möten. Förutom att ta hand om vår Ridskoleverksamhet, ridskola och medlemsstall, innebär tjänsten även att du håller ridlektioner och är delaktig i vår tävlingsverksamhet, som anordnar både dressyr- och hopptävlingar.

I din roll som chef skapar du tillsammans med personalen goda förutsättningar för en väl fungerande verksamhet, en god och säker arbetsmiljö, en välskött anläggning, alltid med en god hästvälfärd som ledstjärna.

Du tar avstamp i våra värdeord familjärt, glädjefyllt och tryggt!

Är du den vi söker?

Vi söker dig som har erfarenhet av och med stor passion brinner för att

 • Leda och fördela arbetet inom ridskola och anläggning
 • Ansvara för en god och säker arbetsmiljö för personal, elever och hästar
 • Bedriva ett systematiskt arbetsmiljöarbete
 • Hålla i medarbetar- och lönesamtal
 • Arbeta som ridlärare
 • Vara en aktiv del av vår tävlingsverksamhet
 • Vara en god förebild och ledare
 • Genomföra fattade beslut
 • Vara Nordhallands representant och ansiktet utåt i olika sammanhang

Vi ser att du är

 • Effektiv och duktig på att planera.
 • Driven och tycker om att nå uppsatta mål.
 • Trivs med att arbeta tillsammans med andra och tycker om att vara en del av andras utveckling. Du har ett coachande ledarskap och är inkluderande.
 • Lyhörd och tydlig i din kommunikation. Du är en god förebild och tycker om att vara klubbens ansikte utåt.
 • Trygg i dig själv och har en god självinsikt.
 • Du trivs med att ha ett omväxlande arbete och du älskar hästar!

Vi ser att du har Ridlärarutbildning minst Level 2 eller motsvarande och tidigare erfarenhet av att leda och fördela arbete. Samt relevant dokumenterad erfarenhet av liknande arbete. Du behöver även ha körkort för bil.

Vi kommer att lägga stor vikt vid dina personliga egenskaper och att du är en person som tycker om att arbeta med både människor och hästar. Vi ser att du har en god blick för vad som behöver utföras och att du är duktig på att entusiasmera och inkludera andra.

Därför ska du välja Nordhallands Ridklubb

Vi är stolta över vår fina Ridskoleverksamhet och noga med att våra hästar får den omvårdnad de behöver. Vi arbetar mycket med att utveckla både hästar och personal. Vi är även noga med att anläggningen ska hållas i ett gott skick. Alla som kommer till Nordhallands ska känna sig varmt välkomna.

Mer om Nordhallands Ridklubb
Nordhallands Ridklubb bildades 1967. Vi är en ideell förening som bygger på den enskilde medlemmens insats. Vi vill att alla medlemmar ska ha möjlighet att ta del av vår fina klubb med omgivning.
Ridklubben bedriver ridskola för ca 350 ridande elever, både vuxna och barn. Vi har även tränings- och tävlingsverksamhet för privatryttare.
Vår anläggning består av två ridhus, flera paddockar och en nybyggd ebb- och flodbana med baskarpsand.

Vad händer nu

Är du redo att anta utmaningen som vår nästa Verksamhetschef är du välkommen att skicka in din ansökan med CV och personligt brev där du beskriver din erfarenhet och hur du kan bidra. Urval kommer att ske löpande, dock vill vi se din ansökan senast 2023-10-10. Tjänsten är på heltid och tillträde enligt överenskommelse.

Placeringen är på Nordhallands Ridklubb i Lerkil, Kungsbacka.

Kontaktpersoner:
Maila ansökan till styrelserepresentant Susan Bengtsson susan.bengtsson@outlook.com 
Frågor gällande verksamheten kontakta nuvarande ansvarig Jennifer Åkerman 0723-620992

Vill du veta mer om tjänsten är du också välkommen att kontakta styrelsens representanter
Susan Bengtsson eller ordförande Angelica Segerdahl segerdahl.angelica@gmail.com

Skicka din ansökan så snart som möjligt, vi kommer att hålla intervjuer löpande under ansökningstiden.

Finns även på Arbetsförmedlingen Arbetsformedlingen.