Hej på er!
Här följer ett veckobrev för vecka 14 och 15 på ridskolan och vad som händer på vår fina klubb!
Först vill vi påminna om sista datum för att få EarlyBird-priset på våra Påsklovsläger och kurser, senast på söndag 30/3 måste ni ha gjort er anmälan för 20% rabatt på grundpriset.
Vi har glädjande information inför höstterminen, vi har beslutat att vi hyr Tom och Nando igen. Dom är så omtyckta och populära på ridskolan och är ju alldeles fantastiska ridskolehästar. Lilleman och Rafael kommer vi inte att hyra till hösten.
Vi behöver 1-2 stallvärdar varannan fredag under en period av 6-8 veckor, jämna veckor kl 15.40-17.40. Du skall gå i minst Junior1 och kunna hjälpa till med att sadla o tränsa de flesta hästarna samt göra stalltjänst som mockning mm. Mejla till ridskolan@nhrk.se om du är intresserad.
Händer på ridskolan vecka 14:
Måndag 31/3 har NYB2 17.15 teori på sin ordinarie tid 17.15-18.00. Samling i stallet, medtag hjälm o väst.
Fredag 4/4 har JUN1 17.30 teori på sin ordinarie tid 17.30-18.15. Samling i stallet, medtag hjälm o väst.
Lördag 5/4 är all verksamhet flyttad till söndag 6/4, alla lördagselever rider på söndagen på sina ordinarie tider. På lördag 5/4 är ridhusen uthyrda till en stor hundutställning och det är mycket hundar som rör sig på anläggningen. Vi behöver Min Insats till cafét denna lördag, anmälan på medlemsinloggen.
Händer på ridskolan vecka 15:
Måndag 7/4 har VUX3 teori på ordinarie lektionstid, kl 19.00-19.55.
Tisdag 8/4 har NYB1 kl 17.00 teori 17.00-18.00 och JUN2 har teori kl 19.30-20.15.
Vecka 15 har Cissis lördagsgrupper markarbete/hoppning
Söndag 13/4 har vi BB-hoppning, anmälan är öppen på medlemsinloggen.
Till sist, gnugga gärna bort vinterpäls från våra hästar! Använd en ryktskrapa, en ryktsten eller baksidan av en Magic Brush och skrapa bort så mycket hår ni bara orkar! Ta gärna några tag på schabraket oxå innan du sadlar eller innan du hänger upp sadeln efter ridningen.
Personalen på Nordhallands Ridklubb
